3dsmax Vray HDR Eklemenin Kısa Yolu

3dsmax ışıklandırma işlemlerinden birisi olan HDR (High Dynamic Range) kullanımı oldukça gerçekçi sonuçlar verdiği bir gerçektir. Bazı hdrlarda güneşin etkili olmadığı yerlerde, hdr da güneşin olduğu konuma vraysun ışığı yerleştirilerek güneşimizin etkisini arttırabiliriz. Hem vraysun hemde hdr daki güneş konumu birbiri üzerine denk getirmek oldukça zahmetlidir.

İşte tamda burada ortaya çıkan bu sorunu yani güneşimizin konumunu değiştirmek istediğimizde, vraysunı da hareket ettirmemiz gerekecektir. Bunun için yapılan işlemlerden birisi sahnemize koyduğumuz vraydome ışık ile vraysun arasında link uygulamak oluyor. Yazması bile uzun uzadıya sıkıcı…

Bunun kısayolu ise ufak bir script yardımı ile yapabiliriz. Find And Bind – Vray HDR & Sun isimli scriptimiz tamda bu derdimize derman olmaktadır. Yapmamız gereken kısacası scripti çalıştırıp HDR ı seçerek otomatik olarak Hdr içindeki güneşin konumunu seçerek kendisi VraySun koymaktadır. İyi taraflarından da birisi ise Dome Light ı çevirdiğimiz zaman güneşte HDR konumu da Dome ışığa göre değişmektedir. Şimdi kısaca nasıl kullanıldığını görelim isterseniz…


Find And Bind - Vray HDR & Sun - Vray HDR kullanimi

İlk olarak sahnemize scriptimizi çağırmak için menüden scripting giriyoruz ve ardından Run Script diyoruz.

Find And Bind - Vray HDR & Sun - Vray HDR kullanimi

Açılan pencereden finfandbind_forvray_v1.0.mse isimli scriptimizi seçiyoruz ve open diyoruz.

Karşımıza bu şekilde bir ekran gelecek ve kırmızı kutunun içinde bulunan 3 noktaya tıklayarak HDRımızı seçiyoruz.

Bundan sonraki işlemlerde ise artık ister dome light ile ya da hdr materyal editörden hdrın konumuna göre vray sunın da konumu değişecektir.

Yazar: Gökhan Güler

Gökhan Güler 3d Mimari Görselleştirme Uzmanı 2009 Afyon Kocatepe Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Yapı Öğretmenliği mezunuyum. 3d görselleştirme işlerine 2004 – 2005 ) üniversite yıllarımda okurken merak saldım ve o günden beri görselleştirme işini yapmaktayım. Çeşitli firmalarda tam zamanlı olarak veya yarı zamanlı olarak çalıştım, çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir