3dsmax Ralsolid script kullanımı

Tasarımcıların genel sorunu renkler ve gerçekte bu renkleri uygulatmaktır. Bu iş 3d yazılımlara girince işin içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Bu gibi durumlarda ya tasarımlarımızın renklerini bilgisayarın monitöründen faydalanır yada çıktı alıp çıktıdan aldıktan sonra renklerini belirtiriz.

Tam da bu iş için Ralsolid adında bir 3ds max script kullanıyorum. ( Maalesef sitesinden kaldırılmış elimdeki indirdiğim dosyadan paylaşıyorum. İndirme linki yazının en sonundadur… )

Kurulum şekli ;

Rar dosyasından çıkan “RAL_ColorSolid” klasörünü “3dsmax” root dizinindeki “scripts” klasörünün içindeki “startup” klasörü içine atıyoruz. Örnekteki ekrandaki gibi…

ÖRN : C:\Program Files\Autodesk\3ds Max 2018\scripts\Startup\SigerTexmaps\RALcolorSolid

Kullanım şekli ise;

Normal materyal editörümüzü açarak istediğimiz maps kanalinimizin map kısmına Ralsolid map ini atıyoruz.

Açılan sayfadan Ral color bölümünden sistemimizi ( Ral Classic yada Ral Desing ) sonrada alttaki kodlardan ( Ral 1000, ral 1001 diye giden ) seçim yaparak bize lazım olan kodu seçerek işlemimizi bitiriyoruz.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta yukarıdaki ekranda da gösterdiğim gibi sahnemizin gammamıza göre gamma değerimizi değiştiroruz.

Yazar: Gökhan Güler

Gökhan Güler 3d Mimari Görselleştirme Uzmanı 2009 Afyon Kocatepe Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Yapı Öğretmenliği mezunuyum. 3d görselleştirme işlerine 2004 – 2005 ) üniversite yıllarımda okurken merak saldım ve o günden beri görselleştirme işini yapmaktayım. Çeşitli firmalarda tam zamanlı olarak veya yarı zamanlı olarak çalıştım, çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir